Podczas tworzenie jadłospisu dla pacjenta przyjmującego chemioterapię trzeba uwzględnić skutki jakie niesie ze sobą ten rodzaj terapii. Niestety, ale chemioterapii towarzyszą wymioty, biegunki, wstręt do jedzenia, zaburzenia związane z odczuwaniem smaku czy rany w śluzówce jamy ustnej.

Często skutki uboczne terapii pojawiają się już po kilku godzinach po podaniu chemioterapii. Należy pamiętać, że chemioterapia nie uszkadza tylko komórek nowotworowych, uszkodzeniu ulgegają również komórki układu krwiotwórczego, skóry oraz układu pokarmowego.

W diecie przy chemioterapii ważne są odpowiednio dobrane składniki odżywcze oraz sposób przyrządzania potraw. Dodatkowo należy paietać, aby wspierać pacjenta podczas choroby i terapii. Posiłki powinny być przede wszystkim łatwostrawne – powinno się je przyrządzać na parze, piec w folii lub gotować w wodzie. Nigdy nie należy choremu podawać posiłków samażonych.  Z diety przy chemioterapii powinno się wyeliminować tłuszcze trans oraz ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych.

W diecie podczas chemioterapii nie może zabraknąć odpowiedniej ilości wody (pacjent powinien wypijać ok. 2 litrów płynów na dobę), bo leczenie cytostatykami może powodować zaparcia.

Bardzo często u chorych poddawanych chemioterapii problemem jest metaliczny posmak odczuwalny w ustach. Radą na to mogą być zioła dodawane do potraw, a także posiłki z wykorzystaniem świeżego ananasa, borówek amerykańskich i żurawiny.