Jakie cechy powinien mieć profesjonalny opiekun/opiekunka osoby starszej?

Opieka nad bliską osobą, która nie jest samodzielna jest trudna, dlatego warto zwrócić się o pomoc do opiekunów z zewnątrz. Każdy kto chce korzystać z usług ośrodka pomocy seniorom lub opiekuna musi zwrócić na ich doświadczenie i predyspozycje.

Cechy odpowiedniego opiekuna

Przede wszystkim w pracy z seniorami liczy się opanowanie i cierpliwość. Te cechy są bardzo istotne w relacjach z osobami, które nie są samodzielne. Dlaczego? Osoby starsze z racji swojego wieku i chorób często bywają zdenerwowane, zagubione, rozdrażnione, a dodatkowo doskwiera im samotność.

ODPORNOŚĆ NA STRES W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH

Warto pamiętać, że opiekunowie seniorów musza nabyć umiejętność zachowania tzw. zimnej krwi, szczególnie w przypadkach pogorszenia samopoczucia pacjenta. Dodatkowo taki opiekun musi  wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy osobie,  która tego potrzebuje. W takich chwilach nie ma miejsca na strach i stres. Wtedy liczy się każda sekunda.

WYEDUKOWANY OPIEKUN TO CENNY OPIEKUN

Opiekun powinien posiadać wiedzę na temat chorób  i schorzeń jakie towarzyszą osobom w podeszłym wieku . W tym wypadku warto również zwrócić uwagę na doświadczenie takiej osoby &ndash ukończone przez nią kursy i szkolenia.

EMPATIA TEŻ JEST WAŻNA

Dobry opiekun to taki, który jest wrażliwy na uczucia i potrzeby osoby starszej. Współpraca z pacjentem wymaga od opiekuna łatwości w nawiązywaniu relacji z drugą osobą, a to wcale nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Przede wszystkim senior musi czuć, że opiekun jest dla niego wsparciem. Budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa odgrywa tutaj ogromną rolę, dlatego z seniorami warto dużo rozmawiać i wykazywać im szacunek.

Jest parę rzeczy, które należy wziąć pod uwagę szukając osób, które zajmą się najbliższą osobą. Praca opiekuna/opiekunki jest pracą wymagającą, dlatego nasz wybór nie może być przypadkowy.