Dieta cukrzycowa zalecana jest każdej osobie, u której stężenie poziomu glukozy we krwi jest za wysokie. Liczba osób chorych na cukrzycę z roku na rok rośnie. Wg Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce choruje na nią prawie 3 mln ludzi. Problem z cukrzycą dotyka szczególnie osoby po 40 roku życia. Profilaktyka jest ważnym elementem, który chroni przed cukrzycą, dlatego warto dbać o odpowiednią dietę.

Najważniejszym elementem leczenia cukrzycy typu II, czyli cukrzycy insulino-niezależnej jest przede wszystkim odpowiednia dieta i zmiana stylu życia.

Objawy cukrzycy:

Osoba z cukrzycą musi być pod stałą opieką lekarza, systematycznie dokonywać pomiaru cukru we krwi, ale również przestrzegać restrykcyjnej diety. Każde odstępstwo od zaleceń może być zagrożeniem dla zdrowia.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się cukrzycy?

– występowanie cukrzycy w rodzinie
– nieprawidłowa dieta,
– otyłość i nadwaga,
– wiek powyżej 40 lat,
– nierzadko zawał serca lub udar.

Dieta cukrzycowa:

Co jeść na śniadanie?

Kanapki z szynką, jajkiem i warzywami

Co jeść na obiad?

Spaghetti z warzywami 

Ugotować makaron &ndash al dente. Mięso podsmażyć na oliwie. Następnie dołożyć pokrojoną cebulę, pieczarki, a po chwili pomidory i różyczki brokuł. Poddusić wcześniej, doprawiając do smaku przyprawami. Podawać z makaronem.

Co jeść na podwieczorek?

Truskawkowy deser

Co jeść na kolację?

Tortille mięsno-warzywne, grejpfrut 

Przygotować sos, mieszając jogurt naturalny z wyciśniętym czosnkiem. Posmarować nim podgrzane tortille. Pierś kurczaka pokroić w paski i grillować z przyprawami. Wypełnić placki pokrojonymi, umytymi i pokrojonymi pomidorami, papryką, kapustą i przygotowanym kurczakiem. Zawinąć i jeść na ciepło lub zimno.