Dom seniora, zwany też domem spokojnej starości – to miejsce, na które decyduje się coraz więcej osób zarówno w Polsce oraz zagranicą. Wybór właściwego ośrodka wcale nie jest łatwy, szczególnie że wokół DPS narosło wiele mitów. Jak znaleźć ten właściwy i czym różni się prywatny od państwowego?

Popularność domów seniora wynika przede wszystkim z demografii. Społeczeństwo w Europie starzeje się, a młodzi ludzie często nie mają czasu i możliwości aby zapewnić właściwą pomoc swoim bliskim. Dom spokojnej starości to jednak miejsce, w którym nie tylko zapewni się osobom starszym właściwą opiekę, ale nierzadko pomoże również w rozwoju pasji i zainteresowań, o które trudno w domowym zaciszu. Na co zwrócić uwagę wybierając dobry dom seniora?

Dom seniora – jak wybrać najlepszy ośrodek

Czym różni się państwowy dom seniora od prywatnego?

Przed wyborem domu seniora przede wszystkim trzeba ocenić swój budżet. Domy seniora nie należą do darmowych – zarówno państwowe, jak i prywatne. W przypadku publicznych domów seniora, placówka pobiera rentę lub emeryturę w wysokości 70%, a w przypadku osób obłożnie chorych – nawet 100%.

Domy prywatne działają na nieco innej zasadzie – część ma podpisane umowy z NFZ, dzięki czemu część kosztów pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia, ale są też i takie placówki, gdzie koszty pobytu musi opłacić w pełni sam senior lub jego najbliżsi.

Jaki jest koszt Domu Seniora?

Koszt pobytu w domu seniora zależny jest od wielu czynników. Jeśli pensjonariusz wybiera pokój jednoosobowy, z założenia będzie on nieco droższy niż pokój dzielony z innym seniorem. Na koszt całego pobytu wpływa także liczba zajęć, ale i opieka medyczna.

Seniorzy, którzy wymagają więcej opieki będą musieli zapłacić więcej, chyba że część środków zostanie pokryte z NFZ.

Jak wybrać dobry dom seniora?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Wynika to przede wszystkim z legend, którymi jesteśmy straszeni – w domach seniora tymczasem pensjonariuszom nie dzieje się krzywda, ale warto dmuchać na zimne i zapoznać się z opiniami zarówno znajomych, którzy byli w podobnej sytuacji, jak i innych osób, które z Domów Opieki Seniorów korzystały.

Po wybraniu listy Domów Opieki warto przejrzeć opinie na ich temat, jakie można znaleźć w sieci. To przede wszystkim opinie rodzin, które zaufały poszczególnym ośrodkom. Warto jednak poznać także opinie samych pensjonariuszy odwiedzając wybrane ośrodki.

Decydując się na wybór domu opieki dla seniorów oprócz opinii bardzo ważne są na przykład zajęcia dodatkowe czy specjalizacja w przypadku niektórych schorzeń. Te informacje pozwolą nam dobrać odpowiedni dom seniora do potrzeb naszych bliskich.

Wybór właściwego domu seniora nigdy nie będzie prosty, co wynika przede wszystkim z troski o naszych bliskich. W wielu wypadkach to jednak dom seniora jest najlepszym wyjściem, dzięki któremu możemy zapewnić naszym ukochanym najlepszą opiekę i pozwolić przeżyć jesień życia w kolorowych barwach.