Żywienie osób starszych

Z wiekiem ryzyko wiążące się z niedożywieniem rośnie. Odpowiednie odżywianie w geriatrii stanowi podstawę w opiece nad osobą starszą. Seniorzy jedzą z reguły nieregularnie, a ich posiłki nie są odpowiednio zbilansowane. Sytuacja z odżywianiem staje się jeszcze trudniejsza, gdy pojawia się brak apetytu związany z chorobą. Bywa, że w diecie takich osób muszą pojawić się środki dietetyczne, które pomogą w odpowiednim odżywianiu.

Wraz z wiekiem nasze zmysły węchu i smaku ulegają stępieniu. Już nic nie smakuje tak jak kiedyś. Dodatkowo brak odpowiedniej ilości ruchu powoduje, że ludzki organizm nie ma zapotrzebowania na energię. Do tego dochodzi bak apetytu i niechęć do gotowania. Te wszystkie rzeczy powodują, że niedożywienie wśród osób starszych staje się dużym problemem.

O czym należy pamiętać w diecie seniora?

Przede wszystkim odpowiednie żywienie osoby starszej musi pokryć zapotrzebowanie organizmu w taki sposób, aby w naturalny sposób opóźnić proces starzenia się. Osoba starsza potrzebuje tych samych składników jakich domaga się młody organizm, ale ich proporcje ulegają znacznej zmianie.

Konsekwencje  niedożywienia

Z wiekiem seniorzy wpadają w błędne koło związane z żywieniem. Osoby starsze nie dojadają, bo się starzeją i chorują, a nie jedząc powodują, że ich organizm jeszcze szybciej się starzeje.

Jakie są konsekwencje złej diety?

Zapotrzebowanie energetyczne w diecie seniora

W związku z faktem, że osoby starsze charakteryzują się małą aktywnością fizyczną, to dzienne zapotrzebowanie energetyczne kobiet wynosi około 1500-1700 kcal, natomiast zapotrzebowanie mężczyzn jest nieco większe i wynosi 1750-1950 kcal/dziennie. Warto pamiętać, że zarówno nadmiar, jak i niedobór energetyczny jest szkodliwy dla organizmu seniora Niedobór prowadzi do niedożywienia, a nadmiar pokarmu przyczynia się do powstawania chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca.

Składniki odżywcze w diecie seniora

Podstawą są węglowodany, których poziom powinien wynosić 50-60 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego. Drugim ważnym źródłem energii jest tłuszcz i powinien on stanowić do 30% zapotrzebowania. W diecie kobiet powinien on stanowić 50g, a mężczyzn 65g.

Ważne za to, żeby na talerzu nie zabrakło produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 (tłustych ryb i oleju lnianego). Trzecim  ważnym składnikiem w diecie seniora jest białko. W normach żywienia dla ludności Polski zalecane spożycie białka określono na poziomie około 45 do 81 g dziennie dla mężczyzn i 41 do 72 g dziennie dla kobiet. Dobrze zbilansowana dieta musi zawierać również od 20 do 40 g błonnika dziennie.

Warto mieć na uwadze, że seniorzy narażeni są również na odwodnienie. Według norm żywienia ilości wody dostarczane do organizmu w przypadku kobiet winny wynosić 2700 ml a w przypadku mężczyzn 3700 ml dziennie. Ilości te zawierają wodę pochodzącą z napojów i produktów spożywczych.