Często myślimy, że bycie niskociśnieniowcem jest czymś dobry, bo nie stanowi ono dla nas takiego zagrożenia jak w przypadku osób, które mają bardzo wysokie ciśnienie. Nic jednak bardziej mylnego. W momencie, kiedy ciśnienie spada nam poniżej parametrów 90–100/60–70 mmHg, mówimy o hipotonii czyli stanie, który może być już dla nas niebezpieczny.

Niedociśnienie tętnicze, inaczej hipotonia to obniżenie się ciśnienia tętniczego krwi. Trudno jest zdefiniować wartość ciśnienia, poniżej którego mówimy już o hipotonii. Generalnie wartości ciśnienia są z góry ustalone jako ≥ 140/90 mm Hg. Niestety  hipotonia, czyli niedociśnienie tętnicze, nie jest tak precyzyjnie zdefiniowana. Niektórzy rozpoznają hipotonię jeśli ciśnienie skurczowe jest równe lub mniejsze niż 80 mm Hg. Jednak za niedociśnienie tętnicze można przyjąć wartości poniżej 100/60 mm Hg. Pierwszym krokiem diagnostycznym jest stwierdzenie, czy niskie wartości ciśnienia są efektem nagłego spadku (hipotonia ortostatyczna) u osoby z prawidłowym lub wysokim ciśnieniem, czy też są wyrazem przewlekłego niedociśnienia tętniczego. Takie niedociśnienie nazywa się też samoistnym lub konstytucjonalnym.

Niedociśnienie może być związane z innymi chorobami często anemią, kłopotami z niedoczynnością tarczycy, cukrzycą, a także epilepsją. Nie rzadko hipotonia może być spowodowana stosowaniem leków psychotropowych.

Często dochodzi do nagłego obniżenia ciśnienia poprzez spożycie dużej ilości alkoholu, odwodnienia organizmu w szczególności po wysiłku lub w przypadku nieregularnego przyjmowania pokarmów.

Objawy niedociśnienia: 

👉zmęczenie, znużenie,

👉zawroty i bóle głowy,

👉dezorientację i problemy z widzeniem,

👉brak apetytu.

👉czasem drgawki i omdlenia

Leczenie niedociśnienia: 

Często wskazana jest terapia farmakologiczna oraz zmiana stylu życia. Ważne jest, aby wypijać około dwóch litrów płynu każdego dnia. Dodatkowo zaleca się zwiększanie ilości soli kuchennej w codziennej diecie, ponieważ pomaga ona zatrzymać wodę w organizmie. Podczas snu nogi powinny być ułożone wyżej niż reszta ciała. Nie zaleca się palenia tytoniu, picia alkoholu i brania gorących kąpieli.

Sposoby na podniesienie ciśnienia:

☑wypicie kawy( warto pamiętać, że podnosi ciśnienie tylko do 2 godzin)
☑wypicie mocnej herbaty (teina wpływa na podniesienie ciśnienia)
☑naprzemienny prysznic z ciepłej i zimnej wody
☑regularne posiłki
☑aktywność fizyczna