Powiedzenie mówi, że starych drzew się nie przesadza – dotyczy to również seniorów, którzy mają swoje pewne nawyki, ulubione miejsca i niekoniecznie chcą je zmienić. Czasem jednak przeprowadzka do domu opieki jest niezbędna ze względu na warunki mieszkalne czy po prostu bezpieczeństwo. Jak do tego pomysłu przekonać seniora?

Zmiana miejsca zamieszkania w podeszłym wieku nie jest łatwą decyzją zarówno dla samego seniora, jak i jego najbliższych. W przypadku, gdy dzieci bądź wnuki mogą pomagać swoim rodzicom i dziadkom w codziennym funkcjonowaniu, opcja ta nie jest koniecznością. Rodzinna pomoc staje się jednak ogromnym problemem, gdy mieszkamy daleko od siebie, brakuje funduszy na doraźną pomoc lub w grę wchodzi zagrożenie życia. Nawet w trudnych momentach przekonanie osoby starszej do domu spokojnej starości wcale nie jest łatwe. 

Jak przekonać seniora do domu opieki? Krok pierwszy – rozmowa

Dom spokojnej starości to dla wielu osób starszych wciąż dość trudny temat, mimo że z biegiem lat opinie na temat tych miejsc uległy znacznej zmianie i przestają kojarzyć się negatywnie. Nie mniej, poruszenie tego wątku przy seniorach bardzo często może skończyć się burzliwą dyskusją, dlatego warto podejść do rozmowy rozsądnie.

Po pierwsze nie narzucaj domu opieki swoim bliskim – możesz od czasu do czasu zarzucić temat w codziennej rozmowie, ale nie nakłaniaj seniorów do podjęcia decyzji już teraz. Możesz przedstawić również różne opcje i do tematu wrócić dopiero gdy wybór domu opieki będzie konieczny.

Jak przekonać seniora do domu opieki Jak z nim rozmawiać

Jak przekonać seniora do domu opieki? Krok drugi – wybór

Pozwól swoim bliskim wybrać dom opieki, który będzie odpowiadał im potrzebom. Każde miejsce jest inne i oferuje inne możliwości. Jedne domy spokojnej starości są przyjazne zwierzętom, dzięki czemu mogą zabrać ze sobą ukochanego psa, kota czy rybki. Inne oferują różnorodne zajęcia – z ceramiki, malowania, a także posiadają własny ogródek w którym podopieczni mogą zająć się wymarzoną uprawą.

Dostęp do najważniejszych zajęć, a także odpowiednia infrastruktura często są właśnie tym, co przyspiesza i ułatwia podjęcie decyzji o wyborze konkretnego domu opieki, w którym senior poczuje się potrzebny i co najważniejsze – zaopiekowany.

Jak przekonać seniora do domu opieki? Krok trzeci – zapoznanie

Domy opieki coraz częściej prowadzą dni otwarte – to nic innego, jak czas na zapoznanie się z danym miejscem. Senior może tam spędzić zarówno kilka godzin, jak i kilka dni i ocenić, czy to miejsce spełnia jego oczekiwania.

Zapoznanie z danym miejscem przełamuje pewne stereotypy, ale co najważniejsze ułatwia zmianę miejsca zamieszkania oraz pozwala na zawiązanie nowych kontaktów.

Jak rozmawiać z seniorem gdy kategorycznie odmawia domu opieki?

Każdy z nas jest inny, każdy ma inne potrzeby i inne obawy. Nie ma jednego złotego środka i scenariusza rozmowy, dzięki któremu możemy przekonać seniora do domu spokojnej starości. Jeśli rozmowa nie pomaga lub nie wiemy, jak się za to zabrać, warto skorzystać z pomocy oferowanej przez domy opieki.

Niemal w każdym domu spokojnej starości obecny jest psycholog – pomoże on wam w naprowadzeniu komunikacji, ale także w zrozumieniu uczuć i obaw waszych najbliższych, dla których zmiana miejsca zamieszkania w podeszłym wieku jest niezwykle trudna. 

Decyzja o domu spokojnej starości to zmiana stylu życia, przyzwyczajeń, dlatego wyrozumiałość jest tu niezbędna. Nie zrażaj się, jeśli twoi bliscy na początku mówią kategoryczne „nie” – być może z czasem zmienią zdanie i uznają dom opieki za najlepszy sposób na spędzenie jesieni życia.