Materace przeciwodleżynowe stanowią jeden ze skuteczniejszych narzędzi w profilaktyce i leczeniu odleżyn zarówno dla osób obłożenia chorych, jak również ich opiekunów. Głównym zadaniem materacy przeciwodleżynowych jest zapewnienie właściwego podparcia ciała osób chorych, które ze względu na swój stan zdrowia muszą ciągle leżeć. Warto pamiętać, że przy zakupie materaca przeciwodleżynowego możemy liczyć na refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Materace przeciwodleżynowe znajdują swoje zastosowanie w profilaktyce odleżyn oraz ich leczeniu. Oczywiście w każdym z tych przypadków należy zastosować różne materace. W pierwszym wystarczy materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy, natomiast w drugim przypadku nie obejdzie się bez materaca przeciwodleżynowego rurowego również o zmiennym ciśnieniu.

Na poczatku stycznia poruszaliśmy problem związany z odleżynami – pisaliśmy skąd się biorą, jak im zapobiegać i jak je możemy leczyć. Pamiętajmy, że nieleczone ogniska mogą doprowadzić do ciężkich, a nawet śmiertelnych zakażeń. Warto, dlatego skupiać swoją uwagę na profilaktyce czyli unikaniu postawania odleżyn. Z pomocą przychodzą nam materace przeciwodleżynowe.

Czym powinniśmy się kierować wybierają materac dla swoich najbliższych?

Materace przeciwodleżynowe – statyczne

Statyczne materace przeciwodleżynowe mają za zadanie równomiernie rozkładać ciężar ciała na dużą powierzchnię, aby ucisk nie skupiał się tylko na jednym fragmencie ciała. Tego typu materace przeznaczone są dla osób, u których nie ma odleżyn lub ich proces powstawania jest mało zaawansowany. Do popularnych materacy możemy zaliczyć: 

Materac antyodleżynowy – zmiennociśnieniowy

Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy działa w nieco inny sposób niż materac statyczny. Jest on zbudowany z licznych komór, w które na zmianę pompowane jest powietrze z kompresora.

Materac ma za zadanie zapobieganie podpieraniu ciała w niezmiennym miejscu zapewniając dodatkowo swojego rodzaju masaż. Taki materac stosowany jest w przypadku bardziej zaawansowanych odleżyn.

❗Refundacja materaca ze środków NFZ❗

Zakup materaca przeciwodleżynowego wiąże się z dość sporym wydatkiem finansowym. Koszt zakupu takiego materaca może sięgać nawet tysiąca złotych. Cześć tych kosztów jest w stanie pokryć NFZ, który finansuje przedmioty ortopedyczne, do których zaliczany jest materac przeciwodleżynowy. Najnowsze rozporządzenie wyznacza limit finansowania ze środków publicznych, który wynosi 400 zł, udział własny jest na poziomie 30 procent.

Jeśli chciałbyś uzyskać materac przeciwodleżynowy w ramach refundacji NFZ, w pierwszej kolejności musisz udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi odpowiednie zlecenie. Pamiętaj, że taka refundacja przysługuje w tym przypadku raz na 3 lata i nie obejmuje zakupu materacy przeciwodleżynowych piankowych.

☎Jesteś zainteresowany zakupem takiego materaca?
Zadzwoń do nas!☎
tel: +48 882 099 240

🌏Gdzie się znajduje nasz sklep?🌏
Mysłowice 41-400
ul. Mikołowska 2; ul. Oświęcimska 4