Seniorzy, podobnie jak młodzi, potrzebują odpowiedniej aktywności – zarówno ruchowej, jak i umysłowej. Pomaga ona zachować równowagę i dobre samopoczucie, dlatego też w domach seniora goście mają szeroki wachlarz zajęć, z których mogą korzystać.

Zajęcia ruchowe pozwalają utrzymać ciało w dobrej kondycji, dostarczają endorfin i nierzadko są elementem terapii w przypadku niektórych schorzeń. Zajęcia umysłowe z kolei poprawiają pamięć i koncentrację, dlatego też nie może ich zabraknąć wśród różnych zajęć dla seniorów. Ale jakie dokładnie to są zajęcia?

Zajęcia umysłowe dla seniorów

Aby nasz umysł działał poprawnie, konieczne jest wykonywanie zajęć, które poprawiają pamięć i koncentrację. Zajęcia umysłowe muszą być dopasowane do wieku, jak i do problemów, z jakimi mierzy się dana osoba. Goście domów opieki mają do dyspozycji różnego rodzaju krzyżówki, czy sudoku, które wspomagają ćwiczenie pamięci.

Ale nie tylko szarady są tym, co wpływa pozytywnie na seniorów. Spotkania literackie, wspólne czytanie, a nawet szachy – to zajęcia, które są chętnie wybierane przez seniorów również dlatego, że wspomagają integracje. 

Przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu

Warto też wspomnieć o zajęciach informatycznych – dla wielu młodych osób świat bez komputera czy Internetu wydaje się dziwny, tymczasem wiele osób starszych spotyka się z cyfrowym wykluczeniem, dlatego też podczas zajęć mogą nauczyć się podstawowej obsługi komputera, jak i korzystać z dobrodziejstwa sieci.

Ruch to zdrowie w każdym wieku

Bardzo ważnym aspektem utrzymania seniorów w dobrej formie jest ruch. To basen, joga dla seniorów, ale też nordic walking czy prace ogrodowe. Każda z nich stymuluje mięśnie i poprawia równowagę, a wykonywana na świeżym powietrzu dodatkowo dotlenia. 

Oczywiście, nie każde zajęcia będą odpowiednie dla każdego, dlatego też dobierane są one indywidualnie, zgodnie z preferencjami każdego z pensjonariuszy.

zajęcia w domu seniora

Masaże i fizjoterapia

W utrzymaniu dobrej formy ważna jest też odnowa biologiczna, dlatego seniorzy wśród kompleksowych zajęć mogą znaleźć też fizjoterapie czy masaże, które wspomagają leczenie, ale uśmierzają również ból poszczególnych partii ciała.

Zajęcia dla seniorów mogą przybrać różną formę – to świętowanie, celebracja urodzin czy spotkania przy kartach. Każde z zajęć powinny sprawiać przyjemność i być dobrane do indywidualnych potrzeb. Goście domów opieki mogą wybierać spośród wielu różnych aktywności, aby jak najdłużej cieszyć się dobrą formą i zdrowiem.