W naszym życiu zdarzają się sytuacje, kiedy musimy powierzyć bliskie nam osoby w podeszłym wieku opiece specjalistów, którzy będą nad nimi czuwać 24 godziny na dobę – wtedy musimy znaleźć dla nich miejsce w domu opieki dla seniorów. W Polsce powstaje coraz więcej tego typu placówek i cieszą się one dużym zainteresowaniem. Domy opieki różnią się między sobą wieloma rzeczami, począwszy od cen i wielkości ośrodków, po organizację czasu wolnego starszych osób i standard opieki. Które z tych miejsc będzie najlepsze? Jak wybrać godny zaufania dom opieki dla seniora? Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając taką placówkę.

1. Czystość

Przed podjęciem decyzji o umieszczeniu bliskiej nam osoby w danym domu seniora, warto jest wybrać się w to miejsce z wizytą. Przy okazji odwiedzin powinniśmy zwrócić najpierw uwagę na schludność obiektu. Czy jest czysty? Czy ładnie w nim pachnie? Przyjrzyjmy się budynkowi, czy jest ładny i zadbany? Czy ma ogród i czy nam się podoba? W gruncie rzeczy nie są to decydujące o wyborze argumenty, ale warto też mieć je na uwadze.

2. Opinie o domu opieki


Będąc z wizytą w takim domu, warto jest zapytać o opinię o nim innych podopiecznych albo ich rodzin. Można też poszukać ich w Internecie. Im więcej opinii na temat danego domu opieki uda nam się zebrać, tym lepiej.

3. Kto będzie się opiekował seniorem?


Zapytajmy o doświadczenie i specjalizacje osób, które opiekują się seniorami. Warto też dowiedzieć się ile podopiecznych przypada na jednego opiekuna. Im mniej chorych będzie pod opieką jednej pielęgniarki czy opiekunki, tym więcej czasu będzie mogła poświęcić potrzebom każdego podopiecznego. Ważne jest, aby kadra była wykwalifikowana.

4. Wyżywienie


Czy dom opieki ma własną kuchnię, gdzie przygotowywane są posiłki? Warto też dowiedzieć się czy obiekt korzysta z konsultacji dietetyka – jest to istotne, jeśli pacjent cierpi na cukrzycę lub inną chorobę wymagającą wprowadzenia specjalnej diety.

5. Zakwaterowanie


Sprawdźmy ile osób mieszka w jednym pokoju i czy jest w nim łazienka. Czy wyposażenie pokojów jest wystarczające?

6. Organizacja czasu wolnego


Czy w wolnym czasie są organizowane jakiekolwiek zajęcia dla seniorów? Ważne są zajęcia zapewniające odpowiednią aktywność fizyczną, zajęcia aktywizujące (np. gra w bingo) oraz możliwość realizowania swoich potrzeb duchowych (np. wizyta duszpasterska).

7. Ogród


Nie jest może najważniejszą sprawą, ale pozbawieni słońca i świeżego powietrza seniorzy mogą zapadać na depresję, poza tym stan ich zdrowia może ulec pogorszeniu.