Zdecydowałeś się opiekować swoim najbliższym? Przeczytaj o czym musisz pamiętać.

Długoterminowa opieka nad osobami starszymi wymaga umiejętności radzenia sobie ze stresem. Każda osoba, która opiekuje się seniorem musi pamiętać o spostrzegawczości, a także o radzaniu sobie w trudnych sytuacjach. Odporność na stres jest bardzo ważna szczególnie w momencie udzielania mu pierwszej pomocy, a ta umiejętność jest obowiązkiem każdego opiekuna.  Nasz bliski, który zostaje objęty ochroną musi mieć pewność, że w każdej chwili może na nas liczyć, dlatego należy zachować odpowiednie warunki w celu budowania wzajemnego zaufania. 

Opieka nad rodzicem

Opieka nad osobami starszymi jest trudna w szczególności, gdy zajmujemy się członkiem rodziny, ponieważ łączy nas z daną osobą silny czynnik emocjonalny. Konieczność sprawowania długotrwałej opieki nad osobą przewlekle chorą niesie ze sobą określone konsekwencje społeczne, materialne i oczywiście emocjonalne.

O czym należy pamiętać opiekując się najbliższymi?

Główną zasadą, o której nie możemy zapominać to szacunek. Osobom starszym należy pomagać w każdej czynności, która sprawia seniorowi trudność. Niemniej nie powinno się go w tych czynnościach wyręczać. Osoba starsza musi czuć, że wciąż jest samodzielna.

Opiekun musi mieć dokładnie zaplanowany dzień. Ułatwia to wykonywanie zadań, obowiązków, a także utrzymać odpowiedni rytm,  do którego przywykła starsza osoba. Plan dnia  to przede wszystkim bardzo dobra organizacja, a ta daje seniorowi poczucie bezpieczeństwa.

Starsze osoby mają już  swoje przyzwyczajenia, których nie możemy diametralnie zmienić. Pomagając drugiej osobie musimy mieć na uwadze to, jakim jest człowiekiem &ndash musimy wiedzieć co go interesuje i co mu daje radość. Odnalezienie wspólnych zainteresowań będzie tutaj odgrywało kluczową kwestię.

W ciągu dnia można zaplanować:

Czynność powtarzana codziennie stanie się nawykiem i będzie fajnym oderwaniem od obowiązków.