Seniorzy, czyli osoby będące powyżej 60. roku życia muszą zwracać szczególną uwagę na sposób odżywania. Należy pamiętać, aby wprowadzać do codziennej diety produkty bogate w witaminy i minerały.
Włączając do diety witaminy i minerały należy przede wszystkim skupić się na witaminach: D,C i A. To właśnie na nie organizm ma największe zapotrzebowanie w tym wieku. Jeśli chodzi o minerały to warto spożywać produkty, które bogate są w wapń, żelazo, potas i magnez. W codziennej diecie seniora ważne są również fito estrogeny oraz NNKT, czyli niskonasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które są niezbędne w funkcjonowaniu organizmu. Tak urozmaicona dieta pozwoli cieszyć się zdrowiem, dobrą kondycją fizyczną i psychiczną.
Z wiekiem nasz organizm narażony jest na ryzyko wielu chorób. Wiąże się to ze spowolnieniem pracy organizmu, naturalnym spadkiem odporności i innymi procesami, które zachodzą z wiekiem w organizmie każdego człowieka.
Suplementy diety dla seniorów bogate w witaminę E poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego, dzięki czemu spada ryzyko zakrzepów. Popularna witamina młodości zatrzymuje rozwój miażdżycy i pomaga zapobiegać udarom mózgu czy zawałom serca, stanowiącym jedne z najpowszechniejszych przyczyn zgonów osób starszych. Witamina E pomaga także zapobiegać osteoporozie, odmładzająco działa na skórę i korzystnie wpływa na funkcjonowanie wzroku. Podobne zastosowanie ma również witamina A.
Kolejną witaminą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest witamina C. Stanowi ona silny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki w organizmie. Warto spożywać produkty, w których jest jej najwięcej &ndash czarna porzeczka, papryka żółta, ziemniaki czy owoce cytrusowe.
Równie ważna w diecie seniorów jest witamina B12, dzięki której łatwiej radzić sobie z ogólnym przemęczeniem organizmu. Preparaty dedykowane starszym pacjentom, bogate
w witaminę B12 ułatwiają koncentrację oraz wzmacniają pamięć, jednocześnie wspomagają ukrwienie poszczególnych narządów.
Szczególne miejsce w diecie seniorów zajmują również witaminy wzmacniające kości. Najważniejsze z nich &ndash D i K2, oprócz wspierania kości i stawów, wspomagają także pracę jelit, zmniejszają ryzyko zachorowań na cukrzycę, stwardnienie rozsiane, a także mogą w pewnym stopniu zapobiegać
Kwas pantotenowy jest natomiast niezbędny w syntezie hormonów, metabolizmie cukrów, białek i tłuszczów. Zapobiega zmęczeniu, uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia pigmentację i stan włosów. Warunkuje sprawne funkcjonowanie układów: nerwowego, pokarmowego i krwionośnego. Luteina odpowiada za prawidłowy stan oczu, atiamina &ndash między innymi przyspiesza gojenie się ran i uśmierza stany bólowe. Jej niedobór może wywoływać zaburzenia układu nerwowego, niewydolność krążeniową oraz dolegliwości gastryczne, jak spadek wagi, brak apetytu, wymioty, nudności, bóle brzucha. Osoby w podeszłym wieku powinny też dostarczać w pokarmach ryboflawiny, witamin
z grupy B, niacyny, biotyny, choliny itp.